250,00TL ve Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedeva!!

Kategoriler
Bademli Lokmalık Kurabiye (Glütensiz)

Bademli Lokmalık Kurabiye (Glütensiz)

Bademli Lokmalık Kurabiye (Glütensiz)

Glutensiz un ile yapılan ve en beğenilen mamullerin başında bademli lokmalık kurabiye gelmektedir. Glutensiz bademli lokmalık kurabiye hem tatlı bir atıştırmalık olarak hem de çayların yanında ikram olarak sıklıkla tercih edilmektedir. Özellikle gluten hassasiyeti bulunan kişilerin ve çölyak rahatsızlığı olanların tercih ettiği bu kurabiyenin yapımının da kolay olması, evlerde de yer almasını sağlamaktadır. Çölyak hastaları ve gluten hassasiyeti bulunan kişilerin dışında, bağırsak sağlıklarını korumak isteyen kişiler de tatlı bir atıştırmalık olarak glutensiz bademli lokmalık kurabiyeleri tercih etmektedir.

Bademli Lokmalık Kurabiye Nasıl Yapılır?

Glutensiz bademli lokmalık kurabiye yapmak için gerekli olan malzemeler özellikle glutensiz beslenme alışkanlığı kazanmış olan ya da zorunlu olarak bu besleneme alışkanlığını benimseyen kişilerin evlerinde sıklıkla bulunmaktadır. Bu malzemeler ise şunlardır:

  • 2 yumurta
  • 2 su bardağı toz halinde badem
  • 1 çay bardağı pudra şekeri
  • 4 y.k kakao
  • Yarım çay bardağı süt

Bu malzemelerin haricinde, kurabiye piştikten sonra üzerine serpmek için de ayrıca bir yemek kaşığı kadar da pudra şekerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Bademli Lokmalık Kurabiye Tarifi

Glutensiz lokmalık bademli kurabiye yapmak için öncelikle 2 su bardağı toz badem, kakao ve 1 çay bardağı pudra şekeri bir kap içerisinde birbiri ile karıştırılır. Daha sonra karışımın içerisine 2 yumurta ve süt eklenir, karıştırma işlemine devam edilir. Glutensiz beslenme tarzını uygulayan kişiler, hafif akışkan bir hamur elde ettikten sonra hamurdan bir kaşık yardımıyla küçük parçalar alarak fırın tepsisinin üzerine serilmiş olan yağlı kağıt üzerine kurabiyeleri yerleştirme işlemini yaptıktan sonra önceden ısıtılmış olan 180 derecelik fırının içerisine kurabiyelerini yerleştirebilirler. Yaklaşık olarak 15 dakika sonra kurabiyeler yemeye hazır hale gelecektir. İsteyen kişiler, kurabiyeler piştikten sonra süslemek ve tat katmak amacıyla kurabiyelerin üzerine pudra şekeri serpiştirebilirler.

Püf Nokta

Bademli lokmalık glutensiz un ile yapılan kurabiye için püf nokta; hamurun hafif akışkan olmasıdır. Bu sebeple katı bir hamur haline gelmemesi için malzemelerin azar azar ve ölçülü bir şekilde eklenmesi gerekmektedir.

Ödeme