250,00TL ve Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedeva!!

Kategoriler
Ballı Böğürtlenli Cheesecake (Glutensiz)

Ballı Böğürtlenli Cheesecake (Glutensiz)

Ballı Böğürtlenli Cheesecake (Glutensiz)

Ballı böğürtlenli cheesecake (glutensiz) tarifi ile glutensiz beslenme alışkanlığı olan kişiler tatlı ihtiyaçlarını en iyi ve en sağlıklı şekilde giderebilmektedirler. Gluten hassasiyeti veya çölyak hastalığı gibi bir hastalığa sahip olan kişilerin rahatlıkla tüketebileceği bu cheesecake aynı zamanda kilo vermek amacıyla diyet yapan ya da bağırsak sorunu olan kişiler tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir. Glutensiz beslenme tarzını benimseyen kişiler rahatlıkla ballı böğürtlenli cheesecake yapabilir ve tüketebilir.

Glutensiz Ballı Böğürtlenli Cheesecake Nasıl Yapılır?

Glutensiz ballı böğürtlenli cheesecake yapacak olan kişilerin öncelikle dikkat etmesi gereken nokta; steril ve daha önce glutenli yiyeceklerin yapılmadığı, glutenli gıdaların hazırlanmadığı bir ortamda işlem yapmasıdır. Çünkü gluten içerikli gıda maddeleri fırın yüzeylerine ve de ahşap yüzeylere kolaylıkla yapışmaktadır. Bu sebeple öncelikle ortamın temizliğinden emin olunmalıdır ve glutensiz cheesecake yapmak için metal ile plastik araç ve gereçlerden yararlanmalıdır. Çünkü glutensiz ballı böğürtlenli cheesecake’in kıvamında olması ve yapısı, kullanılan araç gereçlerle de doğrudan ilgilidir.

Evde Glutensiz Ballı Böğürtlenli Cheesecake Tarifi

Glutensiz ballı böğürtlenli cheesecake, glutensiz atıştırmalıklar arasında en leziz tariflerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bisküvinin kullanılmadığı, şeker ilavesi olmayan ve tereyağ kullanılmayan bu tarifte cheesecake tabanı olarak hurma, kadem ve kuru üzüm kullanılmaktadır. Pişirilmeden tüketilen bu tatlıdan yaklaşık 8 kişi için porsiyon hazırlanabilmektedir.

Öncelikle cheesecake’in tabanı için yarım su bardağı hurma, kuru üzüm ve toz badem karıştırılarak blenderdan geçirilir. Hazır edilen karışım maksimum 8 cm olan kelepçeli kek kalıbının tabanına sıkıştırılarak yayılır. Daha sonra bir kap içerisinde yaklaşık olarak 250 gr tuzsuz lor peyniri ve 150 gr labne peyniri çırpıcı ile karıştırılır ve ardından 2 yemek kaşığı bal eklenir. Bu karışım, cheesecake tabanının üzerine yayılır ve kelepçeli kalıp yaklaşık 2 saat dondurucuda bekletilir. Glutensiz beslenme alışkanlığı olan kişiler bu sırada en leziz kısım olan böğürtlen sosu hazırlamaya geçebilir.

Cheesecake’in üzerine dökülmesi için yaklaşık olarak 150 gr böğürtlene ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun hazırlanması için de böğürtlenler blenderdan geçirilir ve kalıp dondurucudan çıkarıldıktan sonra böğürtlen sos eklenir.

Püf Noktası

Ballı böğürtlenli glutensiz cheesecake’in en leziz halinde yapılabilmesi için püf noktaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu glutensiz atıştırmalıklar için dikkat edilmesi gereken püf nokta ise; hazırlanan cheesecake tabanının en az 2 saat dondurucuda bekletilmesidir. Eğer bu işleme dikkat edilmez ise taban, peynirli karışım ve böğürtlen sos birbiri içine geçecektir ve istenilen görüntüde olmayacaktır.

 

etiketler
Ödeme