250,00TL ve Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedeva!!

Kategoriler
Evde Glutensiz Çikolata Nasıl Yapılır?

Evde Glutensiz Çikolata Nasıl Yapılır?

Evde Glutensiz Çikolata Nasıl Yapılır?

Glutensiz un ve glutensiz malzemelerle yapılan çikolata, çölyak hastalığı sebebiyle her tatlıyı tüketemeyen kişilerin tercih ettiği bir yiyecektir. Günümüzde çölyak hastalığı ile birlikte gluten hassasiyetine sahip kişilerin sürekli olarak çoğalmasına rağmen glutensiz yiyecek ve içecek satışlarının yapıldığı işletmeler oldukça azdır. Bu sebeple bu rahatsızlıklara ve hassasiyetlere sahip olan kişiler, atıştırmalık ihtiyaçlarını kendileri evlerinde yaparak gidermektedir. Glutensiz çikolata da evde yapılabilecek olan tatlı atıştırmalıklar arasında bulunmaktadır.

Evde Glutensiz Çikolata Tarifi

Evde glutensiz çikolata yapmak, gerekli olan malzemelere sahip olunduktan sonra oldukça kolay ve pratiktir. Herhangi bir zorlayıcılığı bulunmayan bu tarif için gerekli olan malzemeler ise şunlardır:

  • 10-15 adet hurma
  • 1 tatlı kaşığı kakao
  • Hindistan cevizi
  • Chia tohumu

Bu malzemeler arasında yer alan chia tohumu, diğer malzemelerin aldığı kadar kullanılacağı için herhangi bir ölçüsü bulunmamaktadır. Glutensiz beslenme tercih eden kişiler, tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra chia tohumunu aldığı kadar karışıma eklemelidir.

Evde Glutensiz Çikolata Yapımı

Evde glutensiz malzemelerle çikolata yapmak için öncelikle 10-15 adet hurma bir çatal yardımı ile iyice ezilmelidir. İsteyen kişiler hurmaları çatalla ezmek yerine rondodan da geçirebilmektedir. Hurmaların iyice ezilmesinden sonra da içerisine 1 tatlı kaşığı kakao eklenmelidir ve karıştırma işlemi yapılmalıdır. Karışımın kıvam alması için de içerisine aldığı kadar chia tohumu eklenmelidir. Glutensiz atıştırmalıklar arasında en lezizlerinden bir tanesi olan çikolata hamuru kıvam aldığında da küçük parçalar halinde toplar koparılmalı ve yuvarlanmalıdır. Yuvarlanan çikolata topları daha sonra hindistan cevizine bulanmalıdır.

Püf Nokta

Evde glutensiz çikolata topları yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; elde edilen karışıma kıvam verme aşamasında chia tohumu eklenmesidir. Bu tarife chia tohumu, karışımın kıvam alması amacıyla eklenmektedir. Bu sebeple chia tohumu eklerken kişiler azar azar, kontrollü bir şekilde ekleme yapmalıdır. Karışım elle yuvarlanacak kıvama geldiğinde de chia tohumu eklemeye son verilmelidir. Gereğinden fazla chia tohumu eklenmesi, çikolatanın kaskatı olmasına neden olmaktadır. Ayrıca hindistan cevizi sevmeyen kişiler, çikolataları yuvarladıktan sonra hindistan cevizi eklemesi yapmadan da glutensiz un kullanımıyla yapılan çikolataları tüketebilmektedir.

etiketler
Ödeme