250,00TL ve Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedeva!!

Kategoriler
Evde Glutensiz Kek Nasıl Yapılır?

Evde Glutensiz Kek Nasıl Yapılır?

Evde Glutensiz Kek Nasıl Yapılır?

Glutensiz un kullanımıyla evde yapılabilecek olan hamur işleri arasında glutensiz kek de bulunmaktadır. Çayların vazgeçilmezi olan ve hemen hemen her evde beğenilerek yenilen kekler, glutensiz un kullanımı ile hem daha sağlıklı hem de daha lezzetli bir hal alıyor. Özellikle çölyak hastası olan kişiler ve gluten intoleransı bulunan kişiler evde yapabilecekleri bu kolay glutensiz kek tarifi ile hem kendi atıştırmalıklarını kendileri hazırlayabiliyor hem de sevdiklerine en sağlıklısından bir sunum yapabiliyor.

Evde Glutensiz Kek Tarifi

Evde glutensiz kek yapmak oldukça kolaydır ve kısa zaman almaktadır. Glutensiz atıştırmalıklar arayışında olan kişiler, bu tarifi deneyerek çaylarının yanında lezzetli bir ikrama imzalarını atabilmektedir. Glutensiz kek yapmak için gerekli olan malzemeler ise şunlardır:

  • 3 yumurta
  • 4’te 3 su bardağı oranında yoğurt
  • 4’te3 su bardağı oranında toz şeker
  • 4’te 3 su bardağı oranında sıvı yağ
  • 2 olgun muz
  • 1 kabartma tozu
  • 1 limon kabuğu rendesi
  • 1 çay kaşığı tarçın

Evde Glutensiz Kek Yapılışı

Glutensiz beslenme şeklini benimseyen kişiler evde glutensiz kek yapmak için öncelikle derin bir kap içerisine yumurtaları ve toz şekeri almalıdır ve çırpıcı yardımıyla kıvam alıncaya dek karıştırma işlemini yapmalıdır. Ardından kap içerisine sıvı yağ ile yoğurt eklenmeli, karıştırmaya devam edilmelidir. Bu işlem sonrasında da 2 adet olgunlaşmış muzun ezilmesi işlemi yapılmalıdır ve oluşturulan kek harcının içerisine muzlar eklenmelidir. En sonunda da elekten geçirilmiş ve pürüzsüzleştirilmiş olan pirinç unu ile kabartma tozu, limon rendesi ve tarçın harç içine eklenmelidir ve karıştırılmalıdır. Oluşturulan kek hamuru, fırın kabı içerisine boşaltılmalı ve önceden 170 derece ısıtılmış olan fırına konulmalıdır.

Püf Nokta

Evde glutensiz kek yapmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken nokta; muzları olgun muzlardan tercih etmesidir. Çünkü glutensiz tariflerde eğer muz kullanılacak ise hamurun tam kıvam alması için olgun muza ihtiyaç duyulmaktadır. Dolayısı tam kıvamında ve tam tadında glutensiz atıştırmalıklar için tercih edilecek olan muzların olgun olması oldukça önemli ve gereklidir.

etiketler
Ödeme