250,00TL ve Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedeva!!

Kategoriler
Evde Glutensiz Puding Nasıl Yapılır?

Evde Glutensiz Puding Nasıl Yapılır?

Evde Glutensiz Puding Nasıl Yapılır?

Glutensiz atıştırmalıklar arasında tatlı olarak en fazla tercih edilen yiyeceklerden bir tanesi de glutensiz pudingtir. Glutensiz puding, zorunlu olarak çölyak hastalarının ve de glutene karşı hassasiyeti bulunan kişilerin tercih ettikleri tatlılardan bir tanesidir. Çünkü içeriğinde gluten bulunan gıdalar, bu kişiler üzerinde olumsuz etkilerin görülmesine neden olmaktadır ve çeşitli reaksiyonları beraberinde getirmektedir. Bu sebeple glutensiz puding, bu kişiler tarafından sıklıkla tatlı ihtiyacının karşılanması için tüketilmektedir. Üstelik bu tatlının evde yapılabilecek kadar kolay olması da bir avantajdır.

Evde Glutensiz Puding Nasıl Yapılır?

Evde glutensiz puding yapmak için gerekli olan malzemeler genel olarak gluten içeriği olan yiyecekleri kullanmayan, glutensiz un ve benzeri gibi gıdaları tüketen kişilerin evlerinde bulunmaktadır. Dolayısı ile hazırlanışı da oldukça kolaydır. Yaklaşık olarak 4 kişilik glutensiz puding yapmak için gereksinim duyulan malzemeler şunlardır:

  • 1 lt süt
  • 1 yumurta
  • 1 paket vanilya
  • 3’te 1 oranında şeker
  • Tereyağı
  • 2 y.k kakao
  • 4 yemek kaşığı glutensiz un

Evde Glutensiz Puding Tarifi

Evde glutensiz puding yapmak için öncelikle tereyağı haricindeki tüm malzemeler karıştırılır. Tüm malzemelerin iyice harmanlanıp karıştığından emin olduktan sonra karışım ocakta kısık ateşe alınır. Bir süre sonra ateşin derecesi yükseltilir. Karışım içerisine tencere ocaktan alınmadan önce istenilen ölçüde fakat fazla olmayacak şekilde tereyağı eklenir. Pişen glutensiz un ile yapılan puding ayrı ayrı kaplara boşaltılır.

Püf Nokta

Evde glutensiz puding yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; tereyağı eklenmeden önce tüm malzemelerin ölçülü bir şekilde birbiri ile karıştırılması ve tüm malzemelerin karıştığından emin olunmasıdır. Tereyağı dışında hiçbir malzeme, tencere ocağa alındıktan sonra tencereye eklenmemeli ya da ilave yapılmamalıdır. Ayrıca normal puding yapar gibi puding pişinceye dek, tencere içindeki karışım bir tahta ya da plastik karık yardımıyla sürekli karıştırılmalıdır. Aksi takdirde pudingte topaklanma meydana gelecektir. Glutensiz beslenme alışkanlığı olan kişiler, puding piştikten sonra dilerlerse pudingin üstünü hindistan cevizi tozu ile de süsleyebilmektedir.

etiketler
Ödeme