250,00TL ve Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedeva!!

Kategoriler
Fırında Glutensiz Ekmek

Fırında Glutensiz Ekmek

Ekmek sofralarımızın vazgeçilmezidir. 3 öğün yediğimiz ve çok fazla çeşidi olan ekmeğin elbette ki glütensiz olan versiyonu da bulunuyor. Sizler de bu tarif ile birlikte evde fırınınızda ekmeklerinizi kendiniz yapmaya başlayacaksınız. İşte gerekli olan malzemeler;

  • 1 adet yumurta
  • 5 su bardağı glütensiz un
  • 1 paket kuru maya
  • 1 çay kaşığı şeker
  • 1 çay kaşığu tuz
  • 1 çorba kaşığı sıvı yağ

Gerekli olan malzemeler bu şekilde olup glütensiz olması gerektiğine özen gösterin. Gerekli malzemeleri satın almadan evvel üzerlerinde glütensiz ibaresinin olduğundan emin olun. Üretimde diğer ürünlerin üretim bandından farklı bir glutenli ürünle temas etmeleri halinde dahi glüten bulaşabilmektedir. Bu noktaya dikkat etmek gerekiyor.

Hazırlanışı

Dumanı üzerinde bir ekmek hayal edin? Son derece sağlıklı ve az malzeme ile sizler de fırında bu tarifi uygulayabilirsiniz. Öncelikle tüm malzemeleri derin bir kaba yerleştirin. Bu tarif iki ekmekliktir. Somun ekmek şekli vermek isterseniz 2 adet ekmek sahibi olabilirsiniz. Hamurun iyice karıştırılması sonrasında elle şekil verilir ya da dikdörtgen kek kalıplarına da dökülebilir. Pişirme işlemi öncesinde hamur için mayalama sağlanmalıdır. Bunun için fırınınızı 50 dereceye ayarlayın ve yarım saat ila 45 dakika arasında hamurunuzu bekletin. Daha sonra sıra pişirme aşamasına geliyor.

Mayalama bittikten sonra fırınınızı 180 dereceye ayarlayabilirsiniz. Ekmeğinizin yumuşacık ve puf puf olmasını istiyorsanız bir fırın kasesine bir miktar su koymalısınız. Ekmeğin kabuk kısmının bu sayede daha yumuşak olacağını unutmayın. Fırınlara göre ekmeğin pişme süresi farklılık gösterebilir. Bu sebeple ekmeğinizi belirli aralıklar ile kontrol etmelisiniz. Şayet 180 derecenin üstünde fırın ayarı yaparsanız ekmeğinizin üzeri kızarır fakat içi pişmez. Bu sebeple içini çeke çeke pişmesine özen gösterin. Ekmeğin üzerinin kızarması ile birlikte bir kürdan ya da çatal yardımı ile pişip pişmediğini kontrol edebilirsiniz. Ekmeğinizin pişmesi ile birlikte temiz bir bez ya da fırın teli üzerine alarak soğumasını bekleyebilirsiniz. Hamuru yapmadan evvel mayayı şeker ile birlikte karıştırıp üzerine de az miktarda ılık su eklediğinizde hamurunuz daha güzel kabaracaktır.

Afiyet olsun.

Ödeme