250,00TL ve Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedeva!!

Kategoriler
Glutensiz Atıştırmalık Alternatifler

Glutensiz Atıştırmalık Alternatifler

Glutensiz Atıştırmalık Alternatifler

Glutensiz atıştırmalıklar, glutene karşı hassasiyeti olan ve özellikle de çölyak hastalığına sahip olan kişilerin sıklıkla tercih ettiği gıdalardır. Ülkemizde çölyak hastaları ile birlikte glueten karşı hassasiyeti olan kişilerin her geçen gün artıyor olmasına rağmen restoran ve cafelerdeki glutensiz yiyeceklerde gözle görülür bir artış olmamaktadır ve bu sebeple kişiler, evlerinde kendilerince atıştırmalıklar hazırlamak durumunda kalmaktadır. Bu sebeple bu kişiler glutensiz un ve glutensiz içerikte tarif arayışına girmektedir. Bu tariflerin başlıcaları ve en kolayları yazının devamında yer almaktadır.

Granolalı Yoğurt

Granolalı yoğurt, gluten alerjisi olan kişilerin tercih ettiği kolay ve leziz atıştırmalıkların başında gelmektedir. Glutensiz beslenme zorunluluğu olan kişiler yarım bardak sade yoğurdun içerisine katmanlar halinde glutensiz granola, taze meyve ve kuruyemiş ekleyerek tatlı bir yiyecek tüketimi yapabilmektedirler.

Granolu yoğurt yapan kişiler, yarım bardak yoğurt sayesinde günlük olarak ihtiyaç duyulan kalsiyumun yüzde 10’unu karşılamaktadır. Bu nedenle bu yiyecek tüketimi aynı zamanda sağlıklı beslenme için oldukça idealdir.

Lokmalık Kabak Pizza

Lokmalık kabak pizza, glutensiz un dahi kullanılmadan evlerde kolaylıkla yapılabilecek olan yiyeceklerden biridir ve oldukça lezzetlidir. Glutensiz pizza bulmak oldukça zor olduğu için kişiler kabaklar sayesinde pizza tadını oldukça yakalayabilmektedir. Lokmalık kabak pizza yapmak için; kabakların kalın dilimler halinde kesildikten sonra önlü ve arkalı olarak zeytinyağı ile bulanması gerekmektedir. Ardından fırına atılan ve kahverengine dönen kabakların üzerine isteğe göre parmesan ya da mozzarella peyniri eklenmesiyle kabak pizza hazır hale gelmektedir.

Kara Fasulye ve Avokado Salatası

Kara fasulye ve avokado salatası ile yapılan salata glutensiz beslenme zorunluluğu olan ve aynı zamanda sağlıklı beslenmek isteyen kişiler için oldukça kurtarıcı bir öğün yemeği olarak karşımıza çıkmaktadır. Sindirim sistemi için oldukça zengin bir lif kaynağı olan avokado aynı zamanda sağlıklı yağların temini için de kullanılmaktadır. Bu salatanın yapılması için kuşbaşı şeklinde doğranmış olan avokadonun içerisine yaklaşık olarak 40 gr kara fasulyenin eklenmesi yeterlidir. Bunun sonrasında kişiler isteklerine göre salatanın içerisine domates, yeşillik, soğan ve baharat da ekleyebilmektedir. 

 

etiketler
Ödeme