250,00TL ve Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedeva!!

Kategoriler
Glutensiz Beslenme Nedir Ve Kimler İçin Uygundur ?

Glutensiz Beslenme Nedir Ve Kimler İçin Uygundur ?

Glutensiz Beslenme Nedir Ve Kimler İçin Uygundur ?

Herkesin merak ettiği glutensiz diyet her geçen gün bireylere uygulanmaktadır. Genel olarak arpa ve buğday tarzında ürünlerin tüketilmesi yasaktır. Bu ürünleri tüketen bireyler ne yazık ki Çölyak hastalığı ile karşı karşıya gelmektedir. Çölyak hastalığının oluşmaması ve ilerlemesi adına glutensiz diyet uygulaması yapılmaktadır.

Genellikle glutensiz beslenme bazı sorunların oluşmasına engel olacaktır. Gluten ile beslenen bireylerin çoğunda bazı sorunlar meydana gelebilir. Bu besinler sindirim sisteminde birçok soruna neden açtığında ilerleyen zamanlarda Çölyak hastalığı meydana gelebilir. Bu nedenle glutensiz beslenme bu sorunları yaşayan bireyler için uygundur.

Glutensiz Diyet Nasıl Yapılır?

Vücut yapısal olarak bazı besinlere elverişli iken bazılarına karşı tepki gösterebilir. Özellikle glutensiz beslenme bazı tepkilerin meydana gelmemesi adına yapılan bir diyettir. Diyet tam olarak hastalık sorunu yaşayan ve gluten bakımından sorunlu bireylerde tercih edilir. Diyet gerekli uzman yardımı ile hastalar için kolay bir şekilde oluşturmalıdır. Uzmanlar hastalığa bağlı olarak en özel diyeti oluşturacaklardır.

Buğday, çavdar, arpa ve benzeri gıda ürünlerinden bu süreç içinde uzak durulması gerekmektedir. İşlenmiş paket gıdalar tamamen uzak durulması gereken gıdalar arasında yer almaktadır. Özellikle hazır çorbalar tamamen uzak durulması gerekenlerden biridir. İlaç kullanımı bu süreci yaşayan bireyler için oldukça önemlidir. İlaçların içeriğinde bulunan maddelere her zaman dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi halde içinde bulunan gluten içerikli madde sorun oluşturur.

Gluten Diyetinin Püf Noktaları Nelerdir?

Gluten diyeti glutensiz diyet için uygulanmaktadır. Gluten diyetinse her zaman bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. İlk olarak dikkat edilmesi zararlı gıdalardan her zaman uzak durulması gerektiğidir. Diyet içinde bulunan makarna, bulgur, şehriye ve zararlı baklagillerden tamamen uzaklaşılması gerekmektedir.

Aynı şekilde yasak olan buğday, arpa, çavdar ve benzeri gluten kaynaklı ürünlerden uzak durulması gerekmektedir. Daha çok mısır be pirinç tüketimi olabilir. Ayrıca patates, nohut unu, soya unu ve glutensiz ürünlerin tüketilmesi sağlık açısından daha iyi olacaktır. Gluten diyeti doktor eşliğinde güzel bir şekilde hastayı rahatlatacak biçimde tercih edilmektedir.

Ödeme