250,00TL ve Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedeva!!

Kategoriler
Glutensiz Elmalı Kek Nasıl Yapılır?

Glutensiz Elmalı Kek Nasıl Yapılır?

Glutensiz Elmalı Kek Nasıl Yapılır?

Bireyler glutensiz elmalı kek tarifi yaparak özel bir lezzet elde edebilir. Elmalı kek yapmak isteyenler gluten kullanımına dikkat etmelidir. Kek yapmak için ilk olarak belirlenen malzemelerin hazırlanması gerekmektedir. Hazırlıkların yapılmasının ardından kek yapımı oldukça kolay olacaktır. Tarif için olmazsa olmaz glutensiz undur. Un kullanımı gluten için oldukça önemli olan bir durumdur.

Ayrıca elmalı kek tarifi için şeker, zeytinyağı, yoğurt, yumurta, tarçın, elma ve toz şeker kullanımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Kek malzemeleri kolaylıkla karıştıktan sonra fırına verilir. Fırın içinde ayar kesinlikle 20 veya 25 dakika için 190 derece fırın ısısı olmalıdır. Fırın ısısına bağlı olarak pişirme ayarı değişim göstermektedir.

Glutensiz Elmalı Kek İçin Gerekli Malzemeler

Kek yapmak için özellikle glutensiz elmalı kek tarifi için malzemelerin eksiksiz olması gerekmektedir. İlk olarak 240 gram glutensiz un, 200 gram şeker, 65 gram zeytinyağı, 100 gram yoğurt, 4 adet yumurta, tarçın, 2 adet elma, 1 tatlı kaşığı toz vanilya kek için gerekli malzemeler arasında yer almaktadır. Glutensiz elmalı kek farklı bir lezzet arasında yer almaktadır.

Glutensiz elmalı kek için bütün malzemeler doğru kullanılmalıdır. Ölçeğe uygun olması kek yapımı için oldukça önemlidir. Pişirme süresi de malzemelerin pişmesine yardımcı olmaktadır. Kekin pişirme aşaması oldukça kolaydır. Pişirme aşamasında süreye her zaman dikkat edilmesi gerekmektedir.

Glutensiz Elmalı Kek Yapılışı

Bireyler glutensiz elmalı kek yapımı hakkında her zaman bilgi sahibi olmak isterler. Glutensiz kek yaparken tüm malzemelerin hazır ve eksiksiz bir şekilde hazır olması gerekmektedir. İlk olarak yumurta, şeker, zeytinyağı ayrıca yoğurt mikser yardımı ile iyice çırpılmalıdır. Çırpma sonrası karışımı ayrı olarak bekletin. Bu sırada un, tarçın ve vanilya ayrı bir yerde çırpılmalıdır.

Karışımlar çırpıldıktan sonra karıştırılarak tüm karışım elde edilebilir. Karışım tepsiye veya kalıba dökülerek fırına verilir. Hamur karşımı üzerine elmalar kesilerek dizilmelidir. Daha sonra 190 derecelik fırın içinde tahmini olarak 20 veya 25 dakika pişirilmesi gerekmektedir. Pişirme sonrası dilimleyerek özel olarak servis yapılabilir.

Ödeme