250,00TL ve Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedeva!!

Kategoriler
Glutensiz Pide Nasıl Yapılır?

Glutensiz Pide Nasıl Yapılır?

Glutensiz Pide

Glutensiz pide, glutensiz un tüketme zorunluluğu bulunan çölyak hastalığı olan, gluten intoleransı ve de gluten hassasiyeti bulunan kişilerin tüketebileceği bir yiyecektir. Evde kolaylıkla hazırlanabilecek olan bu pide oldukça lezzetli bir şekilde hazırlanabilmektedir. Ayrıca çeşitli bağırsak ve hazım sorunları bulunan kişiler için de glutensiz pide oldukça iyi bir seçenek olmaktadır.

Glutensiz Pide Nasıl Yapılır?

Glutensiz pide yapmak için gerekli olan malzemeler iç harç ve hamur olmak üzere iki kategoriye ayrılmaktadır. Bu pide için gerekli olan hamur malzemeleri şunlardır:

  • Süt
  • Tuz
  • Glutensiz un
  • Bir paket maya

Glutensiz pide yapımı için gerekli olan iç harç malzemeleri ise glutensiz beslenme alışkanlığı olan kişilerin bireysel tercihlerine göre farklılıklar göstermektedir. Dileyen kişiler sucuklu, dileyen kişiler ise kıymalı, peynirli ya da sebzeli pide yapabilmektedirler. İç harcın ana malzemesi dışında ihtiyaç duyulacak olan diğer malzemeler ise yumurta, yağ ve baharatlardır.

Glutensiz Pide Yapımı

Glutensiz pide yapımına öncelikle pidenin hamurunun hazırlanması ile başlanmaktadır. Bunun için de kişilerin öncelikle mayayı ılık sütle eritmesi ve aldığı kadar glutensiz un ile yoğurmaya başlaması gerekmektedir. Hamurun ele yapışmayacak bir kıvam almasıyla birlikte hamur beklemeye yani mayalanmaya üstü kapalı bir şekilde bırakılmalıdır. Bu sırada da glutensiz pidenin iç harcının hazırlanması aşamasına geçilmelidir.

Glutensiz un ile yapılan glutensiz pidenin iç harcına konulacak olan malzemeler kişilerin tercihlerine göre değişmektedir. Tercih edilen iç harcın hazırlanmasından sonra da hazır hale gelen glutensiz hamur açılmak üzere küçük parçalara bölünmelidir. Küçük parçalar halinde pide şeklinde açılan hamurların içine malzemelerin konması ve hamurun kenarlarının kıvrılması ile pideler fırına verilmelidir. Pidelerin fırına verilmeden önce yağlı kağıt üzerine serilmesi gerekmektedir. Ayrıca pideler önceden ısıtılmış olan 200 derecelik fırına verilmelidir.

Püf Nokta

Glutensiz pide yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; pide yapım aşamasında glutensiz malzemelerle teması olmamış ya da iyi temizlenmiş olan araç ve gereçlerin kullanılmasıdır. Çünkü glutensiz atıştırmalık yapımında kullanılan tüm malzemelerin iyi temizlenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde hazırlanan pide hamuru, daha önce kullanılmış olan glutensiz malzeme temaslı yüzeylere kolaylıkla yapışacaktır. Ayrıca glutensiz pide hamurunu açarken ahşap oklava ve merdane kullanılmamalıdır.

 

 

etiketler
Ödeme