250,00TL ve Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedeva!!

Kategoriler
Glütensiz Un Üretimi

Glütensiz Un Üretimi

Glütensiz Un Üretimi Ankara

Glutensiz nokta satışlarında en fazla tercih edilen elbette ki glutensiz undur. Tarafımızdan üretilen glutensiz unlar sağlıklı ve doğal ortamlarda üretilmektedir ve bu unlar üretimin her safhasında lezzetini korumaktadır. Herhangi bir kimyasal madde ya da koruyucu içermeyen glutensiz un ürünümüz taş değirmenlerde tam tane olarak öğütülmekte ve sofralara sunulmaktadır. Tamamen doğal olarak üretilen ve herhangi bir işleme tabi tutulmayan glutensiz un ürünlerimiz, sağlıklı beslenmeye önem veren müşterilerimize sunulmaktadır.

Glutensiz Un

Glutensiz un yakın geçmişe kadar yalnızca glutene karşı hassasiyeti olan yani gluten intoleransı bulunan kişiler ve çölyak hastaları tarafından tercih edilmekte olan bir un türü olarak bilinmekteydi. Fakat sağlıklı ve doğal beslenmenin önem kazanmaya başlamasıyla birlikte, sağlıklı beslenmeye önem veren ve sindirim sorunlarından uzak bir yaşam sürmek isteyen kişiler hamur işlerinde ve yemeklerinde kullanmak üzere glutensiz un tercih etmeye başlamıştır.

Neden Glutensiz Un Tüketilmeli?

Glutensiz un özellikle çölyak hastalığı bulunan kişilerin hamur işi yiyecekleri tüketebilmesini sağlayan bir un türüdür. Dolayısı ile bu hastalığa sahip olan kişiler diğer insanlar gibi beyaz undan yapılmış olan hamur işi gıdaları; pizza, pankek, börek, krep ve benzeri gibi yiyecekleri tüketemedikleri için glutensiz un kullanımıyla bu yiyecekleri kendilerine göre yapabilmektedir. Dolayısı ila glutensiz un, çölyak hastalarının hamur işi yiyecekleri tüketebilmesi için kullanılmalıdır. Ve ayrıca glutensiz beslenme alışkanlığı çölyak hastası olmayan, bağırsak sağlığını düşünen kişiler tarafından da benimsenmektedir ve bu sebeple bu un türü sıklıkla kullanılmaktadır.

Glütensiz Un Yararları

Glutensiz un üretimi yalnızca glutene karşı hassasiyeti olan ve çölyak hastası olan kişiler için yapılmamaktadır. Çeşitli sindirim sistemi bozuklukları olan ve şişkinlik yaşayan, hazım sorunu bulunan kişiler tarafından da bu un türü sıklıkla tercih edilmektedir. Dolayısı ile glutensiz un ile yapılmış olan yiyecekler hem kişilerin bağırsak sağlığını korumakta, şişkinliğe neden olmamakta ve hazım problemlerine yol açmamaktadır. Bu sebeple glutensiz atıştırmalıklar aynı zamanda son derece sağlıklı olan atıştırmalıklardır. Hem lezzetiyle hem de sağlıklı olmasıyla glutensiz un pek çok hamur işinin yapımında kullanılmaktadır.

etiketler
Ödeme