250,00TL ve Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedeva!!

Kategoriler
Glütensiz Unlu Zeytinli Poğaça

Glütensiz Unlu Zeytinli Poğaça

Glütensiz Unlu Zeytinli Poğaça Tarifi

Glütensiz unlu zeytinli poğaça hem glütenden arındırılmış diyet yapanların hem de çölyak hastalarının sıklıkla tercih ettiği atıştırmalıklardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmakla birlikte, fırınlardan alınması pek mümkün olmayan bir gıda ürünüdür.

Bu durum genel olarak fırınların glüten içeren un kullanmasından kaynaklanmakla birlikte, glütensiz üretim yaptığı bilinen fırınlar dışında bu tarz ürünlerin satın alınması durumu sorun olabilmektedir.

Glütensiz Un ile Zeytinli Poğaça Malzemeleri

Glütensiz unlu zeytinli poğaça da diğer glütensiz üretilmiş atıştırmalıklar gibi fazlası ile rağbet görmektedir. Bu durum genel olarak paketli olarak bu ürünlerin alınması durumunu ortaya çıkarsa da uygun ortam hazırlandığında bu yiyeceklerin ev ortamında da yapılması mümkün olmaktadır.

Glütensiz un ile zeytinli poğaça yapabilmek için gereken malzemeler ise şu şekildedir;

-Glüten içermeyen un 2 su bardağı kadar (devamını kontrollü olarak hamura göre ekleyin)

-20/25 adet çekirdeği çıkarılmış zeytin ya da 1,2 yemek kaşığı zeytin ezmesi

-2 adet yumurta (birinin sarısını üzeri için ayırın)

-1 tatlı kaşığına yakın tuz

-ılık su

-1 paket kabartma tozu

-üzeri için çörek otu

-1 çay bardağı kadar sıvı yağ

-yarım su bardağı kadar yoğurt ya da laktozsuz, yağsız süt

Glütensiz Un ile Zeytinli Poğaça Yapımı

Glütensiz unlu zeytinli poğaça yapımına öncelikle sıvı malzemeleri bir karıştırma kabının içerisine alarak başlayın. Yumurta ve ılık suyu karıştırdıktan sonra tuzu ekleyin ve suyun içinde iyice eritin. Ardından yağı ve yoğurt ya da tercihe göre sütü ekleyerek karıştırın.

Daha sonra kabartma tozu ve kontrollü şekilde unu ekleyerek devam edin ve hamuru hazırlayın. 5 dakika kadar dinlendirdikten sonra şekil verin, içerisine zeytin ya da zeytin ezmesi koyun ve tepsiye dizin. Üzerine yumurta sarısını sürüp çörek otu ekleyin ve fırına verin.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Yalnızca glütensiz unlu zeytinli poğaça yaparken değil, glütensiz olan her ürünün yapımında dikkat etmeniz gereken belirli kurallar olduğunu unutmayın.

Bunlardan en önemlisi ortamda daha önce glütenli bir ürün hazırlandıysa çapraz bulaşma riski olmasıdır. Hazırlama aşamasında kesinlikle ahşap malzemeler kullanmayın ve pişirme işlemlerinden önce mutlaka ocak ya da fırın gibi aletleri iyice temizleyin.

Ev ortamında glütensiz ürün hazırlanması oldukça zordur. Bu nedenle güvendiğiniz ya da bildiğiniz yerlerden paketli şekilde alım yapmayı da tercih edebilirsiniz.

 

etiketler
Ödeme