250,00TL ve Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedeva!!

Kategoriler
Kinoalı Çikolatalı Kurabiye (Glütensiz)

Kinoalı Çikolatalı Kurabiye (Glütensiz)

Kinoalı Çikolatalı Kurabiye (Glütensiz)

Glutensiz beslenme gerçekleştiren kişiler de eşsiz tariflerle unlu mamul ihtiyaçlarını karşılayabilmekte, çay saatlerini kurabiyelerle renklendirebilmektedir. Kinoalı çikolatalı kurabiye de bu lezzetlerden bir tanesidir. Günümüzde artan çölyak hastalığı ve gluten hassasiyeti nedeni ile pek çok kişi gluten içeriği olan gıdaları tüketememektedir. Bu sebeple bu kişiler, gluten içerik bulunmayan tatlara yönelmektedir. Kinoadan yapılan çikolatalı kurabiye de bu lezzetler arasında en fazla tercih edilenler arasındaki yerini almaktadır.

Kinoalı Çikolatalı Kurabiye Nasıl Yapılır?

Glutensiz Kinoalı çikolatalı kurabiye yapmak oldukça kolay ve pratiktir. Bu lezzet için gerekli olan malzemeler ise şunlardır:

  • 1 su bardağı kadar kinoa gevreği
  • 3’te 1 su bardağı öğütülmüş keten tohumu
  • 3’te 1 su bardağı öğütülmüş badem
  • 1 olgun muz
  • 3 yemek kaşığı kakao
  • 2 yemek kaşığı bal
  • 1 çay kaşığı tarçın

Glutensiz beslenen kişiler, glutensiz un içeriği olan bu kurabiye malzemeleri ile yaklaşık olarak 5 kişilik porsiyon çıkartabilmektedir. Daha fazla porsiyon için malzemeler tercihen çoğaltılabilmektedir.

Kinoalı Çikolatalı Kurabiye Tarifi

Kinoalı çikolatalı glutensiz kurabiye yapmak için öncelikle muz püre haline getirilir. Ardından muz içerisine 2 yemek kaşığı bal, 1 çay kaşığı tarçın ve 3 yemek kaşığı kakao eklenir. Daha sonra da öğütülmüş badem, keten tohumu ve kinoa gevreği eklenir ve hafif yapışkan kıvamda olan bir hamur elde edilir. Hamurun oluşturulmasından sonra da istenilen küçüklükte ya da büyüklükte kurabiyeler şekillendirilir. Glutensiz atıştırmalıklar arasında en leziz seçeneklerden bir tanesi olan Kinoalı çikolatalı kurabiye, daha önceden 170 derecede ısıtılmış olan fırın tepsisine yerleştirilip pişirildikten sonra tercihe göre bitter çikolata ile soslanabilir.

Püf Nokta

Glutensiz nokta satışlarında da sıklıkla karşılaşılan bir lezzet olan Kinoalı çikolatalı kurabiye yapımındaki en önemli püf nokta; kullanılan muzun olgun olmasıdır. Muzun olgun olması, hamurun kıvam almasına büyük ölçüde etki etmektedir. Bu sebeple hamurun cıvık bir kıvamda olmaması ve kurabiyenin tam tadında olması için olgunlaşmamış muz kullanımından uzak durulması gerekmektedir. Ayrıca fırının önceden ısıtılmış olması da önem taşımaktadır.

etiketler
Ödeme