250,00TL ve Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedeva!!

Kategoriler
Muzlu Glutensiz Kek

Muzlu Glutensiz Kek

Muzlu Glutensiz Kek Yaplışı

Glutensiz atıştırmalıklar için tarif arayışında olan kişilerin en beğeneceği tatlar arasında muzlu glutensiz kek yer almaktadır. Muzlu glutensiz kek hem bağırsak sağlıklarını korumaya önem veren kişilerin hem çölyak rahatsızlığı bulunan kişilerin hem de glutene karşı hassasiyeti olan kişilerin en fazla tercih ettiği kekler arasında bulunmaktadır. Bu kekin tadının güzel olması ve yapımının da oldukça kolay olması, evlerde de kolaylıkla bu kekin yapılmasında etkili olmaktadır.

Muzlu Glutensiz Kek Nasıl Yapılır?

Muzlu glutensiz kek yapmak için gerekli olan tüm malzemeler şunlardır:

  • 2 yumurta
  • 4’te 3 oranında toz şeker
  • 4’te 3 oranında sıvı yağ
  • 4’te 3 oranında yoğurt
  • 5 su bardağı glutensiz un
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 çay kaşığı toz tarçın

Muzlu glutensiz kek hem çölyak hastalığı nedeniyle yiyeceklerde glutensiz un kullanmak durumunda olan hem de sağlıklı beslenirken aynı zamanda hamur işi tüketmek isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir ve kolaylıkla hazırlanabilmektedir.

Muzlu Glutensiz Kek Tarifi

Muzlu glutensiz kek yapmak isteyen kişiler öncelikle şeker ile yumurtayı birlikte yaklaşık olarak 3 dakika boyunca mikser ile karıştırmalıdır. Ardından sıvı yağ ve yoğurdu eklemeli ve karıştırma işlemine devam etmelidir. En sonunda kap içerisine kabartma tozu ve glutensiz un eklenmelidir. Bu işlemlerin ardından da karışımın içerisine muz ince ince rendelenmelidir. Rende yapmak istemeyen kişiler bir çatal yardımıyla da muzu ezip kap içerisine alabilirler. En sonunda tarçının da eklenmesiyle kek hamuru hazır hale gelmektedir.

Hazır edilen kek hamuru, bir kaba boşatılır ve daha önceden 170 derecede ısıtılmış olan fırına konulur. Yaklaşık olarak 40 dakika içinde kek hazır hale gelecektir.

Püf Noktaa

Glutensiz beslenme zorunluluğu ya da alışkanlığı olan kişiler için en leziz tatlardan bir tanesi olan muzlu glutensiz kek yapımındaki püf nokta; fırına alınan kekin öncelikle altının daha sonra da fırının üstünün yakılmasıdır. Ayrıca 40 dakika sonunda kek bir çubuk ya da bıçak ucu ile kontrol edilmelidir ve piştiğinden emin olunmalıdır.

 

etiketler
Ödeme