250,00TL ve Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedeva!!

Kategoriler
Pirinç Unlu Muhallebi (Glütensiz)

Pirinç Unlu Muhallebi (Glütensiz)

Pirinç Unlu Muhallebi (Glütensiz)

Pirinç unlu muhallebi, glutensiz nokta satışlarında sıklıkla yer alan bir tatlıdır. Çölyak hastası olan, gluten intoleransı bulunan ve sindirim sistemi rahatsızlıkları söz konusu olan kişilerin benimsediği glutensiz yemek yemek alışkanlığı nedeniyle özellikle pirinç unlu muhallebi sıklıkla tercih edilmektedir. Üstelik bu tatlı evde yapılabilecek kadar da kolaydır. Pirinçli unlu muhallebinin hem evde kolaylıkla yapılabiliyor olması hem de tamamen sağlıklı olması tercih edilirliğini de arttırmaktadır.

Glutensiz Pirinç Unlu Muhallebi Nasıl Yapılır?

Glutensiz pirinç unlu muhallebi yapmak için gerekli olan malzemeler sadece şunlardır:

  • 1,5 su bardağı pirinç unu
  • 1 litre süt
  • İsteğe göre 1 çubuk vanilya
  • 1 su bardağı şeker
  • Üzeri için 1 çay kaşığı tarçın

Bu malzemeler ile yapılacak olan glutensiz pirinç unlu muhallebiden tam olarak dört kişilik porsiyon çıkmaktadır. Glutensiz beslenme tarzını benimseyen kişiler için bu tarif hem zahmetsizdir hem de oldukça lezizdir.

Glutensiz Pirinç Unlu Muhallebi Tarifi

Glutensiz pirinç unlu muhallebi yapmak için öncelikle 1.5 su bardağı pirinç unu ve 1 su bardağı şeker bir tencereye alınır. Ardından bu tencere içerisine sütten yaklaşık olarak bir çay bardağı eklenir ve karışım karıştırılarak eritilir. Daha sonra da sütün geri kalanı yavaş yavaş eklenir. İsteyen kişiler bu adımdan sonra glutensiz atıştırmalık arasında yer alan pirinç unlu muhallebiye tat katmak için 1 çubuk vanilyayı pencere içerisine ekleyebilir.

Tencere içindeki karışım tamamen kıvam alıncaya dek ve kenarlarından kaynamaya başlayınca dek karıştırmaya devam edilir. Kaynadıktan sonra tencerenin altı kısılır ve bir süre daha karıştırma işlemine devam edilir. Dumanı çıkıncaya dek karıştırılan muhallebi daha sonra ayrı ayrı kaselere pay edilir. Bir süre oda sıcaklığında bekletilen muhallebiler soğuması için buzdolabına alınır. Servisten önce de muhallebilerin üzerine tercihe göre tarçın serpiştirilir.

Püf Noktası

Glutensiz un kullanımıyla yapılan pirinç unlu muhallebi yaparken dikkat edilmesi gereken ilk nokta; malzemelerin tencerede sürekli olarak karıştırılmasıdır. Aksi takdirde pişinceye dek karıştırılmayan muhallebi topaklanacaktır. Pirinç unu tadı ve kokusu kendisine ağır gelen kişilerin çubuk vanilya kullanması da tavsiye edilmektedir.

etiketler
Ödeme