250,00TL ve Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedeva!!

Kategoriler
Üç Malzemeli Şekersiz Kurabiye (Glütensiz)

Üç Malzemeli Şekersiz Kurabiye (Glütensiz)

Üç Malzemeli Şekersiz Kurabiye (Glütensiz)

Glutensiz un ile yapılan lezzetler arasında en kolay yapılan tariflerden bir tanesi; üç malzemeli şekersiz kurabiyedir. Hem malzeme sayısının oldukça az olması hem de kurabiyelerin glutensiz içerikte olması, bu tarifin sıklıkla tercih edilmesini sağlamaktadır. Bağırsak sağlıklarını korumak isteyen ve sağlıklı beslenmek isteyen kişilerin yanı sıra çölyak hastaları ve gluten hassasiyeti olan kişiler glutensiz beslenmek zorundadırlar. Bu nedenle bu beslenme tarzını zorunlu olarak benimseyen kişilerin en fazla tercih ettiği atıştırmalıklardan bir tanesi, yapımının da kolay olmasından dolayı üç malzemeli şekersiz kurabiyedir.

Üç Malzemeli Şekersiz Kurabiye Nasıl Yapılır?

Üç malzemeli şekersiz glutensiz kurabiye yapmak için gerekli olan 3 temel malzeme bulunmaktadır. Bu malzemeler; kakao, bal, fındık unu ve tercihe göre de muzdur. Malzemelerin ölçüleri ise şu şekildedir:

  • Fındık unu; 150 gr
  • Bal; 1.5 yemek kaşığı
  • Kakao; 1,5 yemek kaşığı
  • Muz; 1 büyük boy

Üç malzemeli şekersiz glutensiz kurabiye yapmak isteyen kişiler, glutensiz atıştırmalıklar arasında yer alan bu tarifi kakao ekleyerek daha da leziz bir hale getirebilirler. Dolayısı ile bu malzemeler arasında kakao isteğe bağlı kullanılmaktadır.

Üç Malzemeli Şekersiz Kurabiye Tarifi

Üç malzemeli şekersiz kurabiye yapmak oldukça az bir zaman almaktadır ve bu nedenle kurabiye yapımına başlamadan önce kullanılacak olan fırın 165 dereceye alınır ve ısıtılmaya başlanır. Bu esnada oda sıcaklığındaki muz sulandırılmadan bir çatal yardımı ile ezilir ve püre haline getirilir. Daha sonra da 150 gram kadar olan fındık unu muz üzerine yavaş yavaş eklenir. Bu karışım bir spatula aracılığı ile karıştırılır. Ardından karışım içerisine bal eklenir ve homojen bir hamur elde edilinceye dek karıştırma işlemine devam edilir.

Glutensiz un ve sağlığa zararlı olan 3 beyazın da kullanılmadığı bu tarifte homojen hamur elde edildikten sonra kullanılacak olan fırın tepsisi üzerine yağlı kağıt serilir ve hamurdan küçük toplar alınarak, yağlı kağıt üzerine konulur. Kurabiye toplarının fırın tepsisine yerleştirilmesinden önce de isteyen kişiler kakao ekleyerek kurabiyenin lezzetini arttırabilirler.

Püf Nokta

Üç malzemeli şekersiz kurabiye yapmak isteyen glutensiz beslenme alışkanlığı olan kişiler püf nokta olarak; elde edilen hamurun ele yapışmayan bir kıvamda olmasına dikkat etmelidirler. Eğer hamur ele yapışıyor ise biraz daha fındık unu eklemesi yapılmalıdır.

etiketler
Ödeme